English | Farsi | Arabic
 
 

درباره مااین مجتمع توسط شرکت کشت و صنعت رعنا ( سهامی خاص ) در سال 1372 تأسیس شد و به عنوان اولین و بزرگترین مرکز تحقیقاتی و تولیدی در زمینه تکثیر گیاهان مثمره و غیر مثمره در مقیاس انبوه با کاربرد فن آوری کشت بافت (Tissue Culture) بیش از 20 سال است که در منطقه صفادشت شهریار فعالیت دارد.

رعنا ابتدا همکاری خود را در چارچوب سرمایه گذاری مشترک با شرکت انگلیسیInternational Plant Laboratories  تحت عنوان شرکت کشت بافت گیاهی ایران (سهامی خاص) آغاز نمود و با انتقال فن آوری تکثیر گونه های مختلف نهال خرما از شرکت زیر مجموعه IPL به نام شرکت Date Palm Developments موفق گردید که در سال 1375 تائیدیه انتقال کامل فن آوری مذکور و همچنین فن آوری تکثیر انبوه نهال موز را از شرکت IPL  دریافت نماید.

مجتمع رعنا پس از احداث تأسیسات آزمایشگاهی و اتاق های رشد و گلخانه و تجهیز آن ها و پس از طی دوره مالکیت کامل فن آوری ، اکنون بیش از 15 سال است که به تولید نخیلات مرغوب و سایر گونه های گیاهی می پردازد. رعنا با ظرفیت حدود 450/000 اصله نخل در سال (یا 6 میلیون اصله از سایر گونه های گیاهی) به عنوان یکی از بزرگترین مجتمع های کشت بافتی در نوع خود در جهان به شمار می رود.


رعنا در سال 2009 قرارداد انتقال فن آوری تکثیر نهال گردو را با شرکت اسپانیایی Tielve Alternativas S.L منعقد نمود و در حال حاضر از این فن آوری برای تولید انبوه گونه های مختلف گردو استفاده می نماید.